Konkursie pt. Nie marnuj żywności. Szkoda planety!

29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości o Marnowaniu Żywności. W związku z tym minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus zaprasza uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w konkursie pt. Nie marnuj żywności. Szkoda planety!

Zadaniem konkursowym dla młodszych uczniów jest stworzenie plakatu, a dla starszych – filmu, promujących niemarnowanie żywności. Na prace uczniów czekamy do 30 listopada 2023 r.

Zadanie konkursowe – szkoły ponadpodstawowe
Uczniowie szkół ponadpodstawowych mają za zadanie nagrać film trwający do 60 sekund, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności.

Jak się zgłosić?
Prace – plakaty i filmy – przyjmujemy do 30 listopada 2023 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 5 stycznia 2024 r.

Szczegółowe informacje potrzebne do zgłoszenia, a także regulamin konkursu, znajdują na stronie internetowej MRiRW pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/4xp-czyli-szanuj-zywnosc.

Problem marnowania żywności
Z danych ONZ wynika, że marnujemy 1/3 żywności, którą wyprodukujemy. Tymczasem aby wyprodukować jedzenie, zużywa się mnóstwo pracy, energii i zasobów, takich jak woda. A niezjedzona żywność gdy trafia na śmietnik, rozkłada się emitując gazy cieplarniane.

Najwięcej żywności marnujemy my, konsumenci – aż 60 proc. W Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności, której część wciąż nadaje się do wykorzystania.

Warto to zmienić i sprawić, by działania na ograniczania marnowania żywności stało się naturalnym nawykiem.

Dlatego zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie i stworzenia plakatu lub filmu, które będą promować niemarnowanie żywności!

Regulamin konkursu filmowego dla uczniów szkół ponadpodstawowych Niemarnuj zywności szkoda planety!

Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu filmowego dla uczniów szkół ponadpodstawowych Nie marnuj żywności -szkoda planety!

Załącznik nr 2 do Regulaminu konkursu filmowego dla uczniów szkół ponadpodstawowych Nie marnuj żywności -szkoda planety

Załącznik nr 3 do Regulaminu konkursu filmowego dla uczniów szkół ponadpodstawowych Nie marnuj żywności -szkoda planety!

Załącznik nr 4 do Regulaminu konkursu filmowego dla uczniów szkół ponadpodstawowych Nie marnuj żywności -szkoda planety(2)(5)