Piknik Edukacyjny w Sokołowie Podlaskim

Dnia 1 października 2011 roku w Sokołowie Podlaskim odbył się Piknik Edukacyjny, w którym brały udział wszystkie szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nie mogło więc zabraknąć także NAS. Dwoje nauczycieli wraz z dyrektorem szkoły oraz pięcioro naszych uczniów pojechało do dalekiego Sokołowa Podlaskiego, by godnie reprezentować Naszą Placówkę.

„Teraz przyszedł taki moment, że szkoły te chcą się ze sobą spotkać, chcą porównać swój dorobek. Chcą zaprezentować, w oparciu o głębokie korzenie ludowości , połączenie nauki zawodu z kulturą ludową, z rękodziełem i kultywowaniem tradycji. Ten piknik pokazuje jak polskie rolnictwo jest tradycyjnie nowoczesne. Ciągle szuka innowacyjności i nowych rozwiązań, nie zapominając o swoich korzeniach” – powiedział uczestniczący w pikniku minister Marek Sawicki. Tematem przewodnim imprezy był Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Wykonane przez szkoły wieńce dożynkowe nawiązywały do korzystania z tego programu. Ważnym elementem było także promowanie zdrowej, tradycyjnej żywności regionalnej. Nasza szkoła wykonała zatem wieniec dożynkowy z logotypem PROW, jak również zdrowe,  smaczne przekąski regionalne, którymi częstowaliśmy wszystkich przybyłych na Piknik do Sokołowa.

„Szkoły rolnicze nie tylko uczą, szkoły te także wychowują i kształtują środowisko w którym żyją ci młodzi ludzie dlatego tak ważne są takie spotkania, konkursy i festiwale. Kształcenie w zawodzie rolnika jest i będzie zawsze potrzebne. To zawód bardzo trudny, skomplikowany i odpowiedzialny. Rolnicy pracują dla konsumentów i odpowiadają za ich bezpieczeństwo. To dla nich potrzebna jest żywność i potrzebne jest rolnictwo. Dopóki będziemy jedli, dopóty będą potrzebne szkoły rolnicze.  Musimy pamiętać rolnik to nie zawód – to powołanie” – podkreślił minister.

Uroczystości uświetnił koncert wykonany przez artystów Polskiej Opery Kameralnej. Były także występy zespołów szkolnych i Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych. Piknik okazał się cenną inicjatywa pozwalającą na integrację środowiska, wymianę doświadczeń i poglądów, a także na zdrową rywalizację młodzieży. Nasi uczniowie okazali się niezastąpieni, uczynni, pomocni i serdeczni, a przede wszystkim bezinteresowni. Bez nich nie udało by się zorganizować tak wspanialej „wyprawy” – dziękujemy.

Droga powrotna przez stolice była krótka, ponieważ wszyscy ze zmęczenia przespaliśmy trasę. Jesteśmy jednak zadowoleni i usatysfakcjonowani, i z pełną świadomością możemy stwierdzić, że wysiłek się opłacał. Czekamy na kolejny Piknik Edukacyjny w przyszłym roku..