Szkolne Dni Profilaktyki

26 i 31 maja odbyły się w naszej szkole Dni Profilaktyki. Pierwszy dzień czyli 26 maja był poświęcony przeciwdziałaniu narkomanii, natomiast 31 maja w Światowy Dzień bez Tytoniu.

 Przedstawienie rozpoczęło się pokazaniem rodziny dilera, którego matka nie przyjmuje do wiadomości, że jej syn jest handlarzem narkotyków. Sebastian( kl. II TR), w roli Szymona świetnie sobie poradził. Asystowała mu Sylwia z klasy I TA (jako matka Karoliny, dziewczyny, której Szymon sprzedał narkotyki), która oszołomiła wszystkich świetną grą aktorską. Podobnie Dawid (kl. III TR) jako ojciec Szymona. Choć niewiele mówił jego sugestywna mimika twarzy urzekła widzów. Jagoda (kl. II TA) mimo choroby i wysokiej gorączki również całkiem nieźle dała sobie radę.  Następnie list matki narkomana błagającej o pomoc odczytała Ewelina (kl. II TA). Na scenie pojawiły się trzy ubrane na czarno zmarłe narkomanki: Agata (kl. I TA), Ada (kl. II TA) i Maja (kl. II TA). Z drugiej strony sceny usiedli kolorowo ubrani i pomalowani uczniowie: Kasia (kl. II TA), Karolina (kl. II TR), Angela (kl. I TA), Mariola (kl. I TA), Dorota (kl. II TA), Dominika (kl. II TA), Marcin (kl. II ZSZ), Przemek (kl. III TR), Eryk (kl. II TA), Rysiek (kl. III TR). Pytali „zmarłe” o przyczyny brania narkotyków i wygłaszali swe poglądy na temat pozytywnych stron życia bez używek. Ich wypowiedzi  i historie narkomanek były przerywane fragmentami filmu „Requiem dla snu” oraz psychodeliczną muzyką. W końcu na scenie pojawił się Jarek (kl. I TA), jako chłopak chory na AIDS, obok którego ludzie przechodzą obojętnie i Sylwia opisująca stan psychiczny i fizyczny narkomana na głodzie. Całość zakończyła się radami „kolorowych” skierowanymi do publiczności. Uczniowie dowiedzieli się co można zrobić, by nie zniszczyć sobie ?życia.

Po zakończeniu części artystycznej za brali głos zaproszeni goście. Pan Jerzy Jankowski, były policjant, opowiedział młodzieży o zgubnych skutkach zażywania narkotyków i obecności substancji odurzających na lokalnym rynku. Następnie policjantka z Żagania, p. Sylwia Woroniec, uświadomiła uczniom prawne skutki posiadania, sprzedawania, udzielania i namawiania do zażywania narkotyków.

 31 maja w Światowy Dzień bez Tytoniu, pani pedagog przygotowała z uczniami kilka scenek informujących o szkodliwości palenia papierosów. Spotkanie profesjonalnie poprowadzili Maja i Sebastian. Jagoda wcieliła się w nałogowego palacza, któremu o skutkach palenia opowiadała Ewelina. Wtórowały jej zatruwane dymem tytoniowym części ciała: mózg (Jarek), serce (Karolina), nerki (Angelika), płuca (Ada), żołądek (Mariola), zęby (Darek kl. II ZSZ). W roli lekarza rozmawiającego z uzależnionym od palenia pacjentem (Agatą), wystąpiła Angelika. Następnie odbyła się projekcja filmu „śmiercionośny dymek”. Na scenie pojawiła się Jagoda, która zdecydowała się rzucić palenie. Jarek, jako papieros, namawiał ją do pozostania w nałogu, a Angelika dzielnie broniła jej postanowienia. Występy młodzieży biorących udział w Szkolnych Dniach Profilaktyki 2010 spodobały się  Dyrekcji i nauczycielom. Gratulujemy!